Kontakt:
Grzegorz Konecki
Grzegorz Konecki

Czy jest sens aby dziecko trenowało online?

Opublikowano: 22 marca 2023

Rok trudności

Mamy prawie rok ograniczeń za sobą. Musieliśmy przystosować się do zupełnie innego sposobu zachowywania się. Część społeczeństwa żyje w obawie przed zachorowaniem a część w obawie, że ich życie nie wróci już do czasów sprzed wybuchu pandemii. Zmiany objęły nasz sposób uczenia się, pracy oraz spędzania czasu wolnego. Nasze dzieci także są świadkami i ofiarami tych zmian. Nauczanie online, brak ferii, ograniczenia w poruszaniu się, to wszystko negatywnie rzutuje na psychikę dzieci. Wiemy nie od dziś, że przypadki depresji oraz innych zaburzeń psychicznych, występują także wśród najmłodszej części naszego społeczeństwa.

W stosunkowo dobrej sytuacji są dzieci w wieku przedszkolnym oraz klasy 1-3, ponieważ mają możliwość kontaktu z rówieśnikami. Starsze dzieci tkwiące w domu, zostały skazane na brak spotkań, rozmów, zabaw i wspólnej nauki. Codzienne aktywności związane z drogą do szkoły, ruchem na przerwach oraz zabawami na świeżym powietrzu, zostały wyeliminowane. Ten stan rzeczy wywołał drastyczny spadek poziomu sprawności fizycznej dzieci. Oczywiście są WF-y online ale wiemy, że nie każde dziecko chętnie brało udział w zwykłych WF-ach co dopiero w takich przeprowadzanych zdalnie.  Często dzieci które mają zaburzenia koordynacji lub nadmierną masę ciała, unikają zajęć sportowych. Dzieje się tak dlatego, że nie chcą być negatywnie oceniane przez resztę sprawniejszych dzieci.

Unikanie WF-u

Wiadome jest też to, że w naszych szkołach nie funkcjonują natryski a gdyby nawet było inaczej, to i tak nie byłoby na to czasu. Jest to istotny argument zwłaszcza dla dziewcząt, które po prostu nie chcą po lekcji wychowania fizycznego, źle wyglądać czy pachnieć. Jest to jedna z przyczyn unikania lekcji WF.

Dwa lata temu pojawiły się doniesienia o badaniach poziomu sprawności fizycznej u współczesnych dzieci. Okazuje się że dzieci w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, były dużo sprawniejsze. Obecnie nasze pociechy wolniej biegają, są słabsze (zwis na drążku), skaczą na mniejsze odległości. Ta niższa sprawność fizyczna przekłada się lub przełoży, na problemy ze zdrowiem. Mogą to być zaburzenia metaboliczne, niewłaściwy rozwój kości, wady postawy oraz osłabienie kondycji psychicznej dziecka o problemach z koordynacją ruchową nie wspominając.

Jak zaradzić tym wszystkim negatywnym zjawiskom? Co zrobić aby wychować i wykształcić zdrowe i szczęśliwe dziecko?

Jedną z dróg jest próba zainteresowania dzieci sportem, który będzie w ich odczuciu  ciekawy a w pewnym sensie niezwykły i motywujący do rozwoju.  Taką aktywnością fizyczną mogą być treningi Ultimate Aiki Aikido w Poznaniu lub innych naszych sekcjach. UA to nowoczesny system łączący techniki japońskiego aikido oraz innych, w tym zachodnich, sportów i sztuk walki. Łączymy to co wschodnie z tym co zachodnie, to co nowe z tym co stare, jednym słowem: jest to aikido XXI wieku. Ultimate Aiki jest nastawione na skuteczność w samoobronie oraz wszechstronny rozwój fizyczny osób ćwiczących.

Praca z dziećmi

W pracy z dziećmi zwracamy uwagę na ich bezpieczeństwo, odpowiednio je instruując i  asekurując. Podkreślamy także aspekty etyczne sztuk walki. Wpajamy dzieciom ideę unikania agresji oraz szacunku dla współćwiczących. Działania te obejmują swym zasięgiem także pozatreningową aktywność naszych podopiecznych. Zaszczepiamy w nich poczucie odpowiedzialności za swoje czyny. Jest to istotne, aby nasze treningi rozładowywały napięcia i stress a nie generowały chęć „sprawdzenia się” w szkolnych przepychankach.

W zakresie fizycznym wszechstronnie stymulujemy naszych uczniów. W czasie treningów występuje duża zmienność bodźców zarówno fizycznych jak i psychologicznych. Dzieci uczą się szybko reagować, w tym rozwijamy przede wszystkim szybkość reakcji złożonych. Pracujemy nad systemem mięśniowym, postawą ciała oraz cechami motorycznymi. Z każdym rokiem wprowadzamy kolejne elementy mające na celu doskonalenie naszych ćwiczących. Istotny jest fakt, iż nauka Ultimate Aiki jest procesem ciągłym, nieskończonym. Cały czas są jakieś elementy do poprawienia czy poznania. Dotyczy to nie tylko naszych uczniów ale i mnie samego, jak również moich instruktorów. Dzieci trenując przez kolejne miesiące i lata, zdobywają kolejne stopnie (pasy), dzięki czemu ich motywacja jest cały czas podsycana.

Treningi online

Niespełna rok temu, gdy został ogłoszony pierwszy lockdown, bardzo szybko przeszliśmy do treningów online. Była to dla nas nowość. Odczuwaliśmy niepewność a nawet strach, przed tym jak sobie poradzimy z takimi treningami oraz czy będą na nie chętni. Rezultat pozytywnie nas zaskoczył. Okazało się że większość osób trenujących w naszych sekcjach stacjonarnych, rozpoczęła treningi przez internet. Takich treningów do tej pory przeprowadziliśmy około 500 dla różnych grup wiekowych.

Moi znakomici instruktorzy: Dorota Reszelska, Patrycja Nowak, Grzegorz Spytek oraz Michał Bubel, świetnie sprawdzili się w roli internetowych trenerów. Ich zaangażowanie i pasja a także wysoki poziom techniczny, sprawiły że nie zatrzymaliśmy się w rozwoju a wręcz odkryliśmy nowe obszary.

Świetne efekty

Efekty pracy online były widoczne już w czerwcu, po powrocie do treningów na macie oraz w lipcu na obozie. Dzieci które trenowały 2 razy w tygodniu online, były silniejsze, miały większą wydolność oraz zrobiły progres techniczny. Ważną rolę odegrali rodzice, którzy dzielnie i z poświęceniem asystowali dzieciom, asekurowali je oraz „atakowali” podczas wykonywania technik.

Jeszcze pełniejszy obraz sukcesu  zdalnych treningów Ultimate Aiki, ujrzałem sprawdzając egzaminy online. Dzieciaki pokazały fantastyczny poziom a ich rodzice zaskoczyli mnie oddaniem, z jakim trenowali wspólnie z dzieckiem podczas nagrywania egzaminu. Liczę bardzo na to, że ci wszyscy rodzice także zapiszą się na treningi dla dorosłych.

Doszliśmy do momentu w którym mogę odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule niniejszego wpisu.

Tak jest sens!

Mamy to szczęście że jesteśmy technologicznie przygotowani do wydarzeń ostatnich miesięcy. Daje to nam niesamowitą możliwość poprawiania swojego i naszych dzieci, zdrowia i kondycji psycho-fizycznej.

Praca online, którą powyżej opisałem, zainspirowała mnie do wykonania kolejnego kroku. Przygotowaliśmy platformę video na życzenie: vod.ultimateaiki.com. Obecnie dostępne są na tej platformie dwa kursy: „Kurs Samoobrony dla Dzieci” oraz „Pakiet Startowy Junior Ultimate Aiki”. Wkrótce pojawi się cykl treningowy dla dorosłych.

„Pakiet startowy Junior Ultimate Aiki” skierowany jest do dzieci w wieku od 5-12 lat. Na treningach tych konieczna jest asysta rodzica. Każdy trening zawiera następujące elementy:

 • rozgrzewka
 • zabawa ożywiająca
 • rozgrzewka specjalistyczna czyli „kołyski”, pady i przewroty
 • przerywnik zabawowy
 • nauka techniki ataku czyli ciosy i kopnięcia
 • przerywnik zabawowy
 • nauka techniki obrony czyli techniki Ultimate Aiki (rzuty, obalenia, dźwignie)
 • ćwiczenia siłowe
 • ćwiczenia rozciągające.

Poszczególne treningi trwają około 23 minut. Ktoś mógłby zapytać: …dlaczego tak krótko?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Zakładamy że rodzic i dziecko będą zatrzymywać bieg filmu, aby powtórzyć czy przeanalizować niektóre elementy. Sugerujemy aby nie przedłużać treningu do ponad 40 minut.

Jeżeli odniesiemy taki trening do treningu stacjonarnego na sali, to generalnie osiągniemy podobny efekt, ze wskazaniem na trening online. Zajęcia na sali to zawsze kilkoro lub kilkanaścioro dzieci. Dużo czasu zajmują czynności porządkujące:

 • rozpoczęcie zajęć
 • ukłony
 • ustawianie w szyku podczas ćwiczeń metodą strumieniową
 • uciszanie i przywoływanie do porządku niektórych osób
 • końcowe ustawienie

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż instruktor nigdy nie stoi przy jednym dziecku, tylko „krąży” pomiędzy parami. Realny czas efektywnego treningu to maksymalnie 20 minut na  45 minut treningu. Jest to i tak dobry i pożądany wynik. Podobnie rzecz się ma w przypadku lekcji w szkole.

Treningi które przygotowaliśmy na naszej platformie VOD, wprowadzają dzieci w świat sztuk walki. Ze względu na swoją wszechstronność, Ultimate Aiki to system doskonały dla dzieci, które nigdy nie uprawiały żadnego sportu lub uzupełnienie innych aktywności ruchowych.

Rozwijamy platformę

Obecnie pracujemy nad kolejnymi cyklami treningów online. W kolejnych pakietach zaprezentujemy nowe techniki ale będziemy także powracać do już poznanych. Zwiększymy intensywność treningów oraz wydłużymy czas ich trwania ponieważ zakładamy, że pewne elementy będą znane i opanowane po odbyciu 8 treningów z „Pakietu startowego”.

Po 24 treningach czyli 3 pakietach treningowych, dzieci będą mogły podejść do egzaminów online, polegających na przygotowaniu video z wybranymi technikami. Pierwszy egzamin, będzie egazminem na biały pas czyli stopień 6 kyu.

Jestem ogromnie podekscytowany nowym projektem, czyli treningami Ultimate Aiki poprzez VOD. Da mi to możliwość dotarcia do olbrzymiej rzeszy dzieci. Od 20 lat rozwijam moją Akademię, szkoląc kolejne roczniki dzieci. Niektórzy z moich instruktorów zaczynali jako dzieci a dzisiaj już jako dorośli ludzie, sami szkolą następne roczniki.

Moja praca w ostatnich latach, do czasu wybuchu pandemii, polegała na szkoleniu instruktorów, organizowaniu obozów, staży i seminariów oraz przeprowadzaniu egzaminów w moich 21 sekcjach Ultimate Aiki Aikido Wrocław, UA Gdańsk, UA Gdynia i wielu innych. Byłem ciągle w drodze między Wrocławiem, Poznaniem i Trójmiastem, gdzie znajdują się moje największe ośrodki. Koniec końców moja praca polegała głownie na byciu kierowcą.

Szerszy dostęp

Obecnie dzięki platformie https://vod.ultimateaiki.com dostęp do mojego systemu Ultimate Aiki, będą miały także dzieci i dorośli z całej Polski. Nie ważne czy ktoś mieszka w metropolii czy w małej wiosce, każdy będzie mógł trenować. Mam nadzieję że moje treningi zainspirują rzeszę dzieci, do uprawiania sportu a sztuk walki w szczególności. Kilkadziesiąt lat temu, w moim sercu zapłonął ogień pragnienia bycia mistrzem sztuk walki. Miałem wtedy około 10-11 lat. Moja Mama czytała pismo „Żołnierz Polski” a w nim była rubryka poświęcona sztukom walki. Do dzisiaj pamiętam zdjęcie człowieka w kimonie, które to zdjęcie ilustrowało w/w periodyk. Z racji tego że mieszkałem w małej miejscowości, nie miałem dostępu do treningów. Dopiero w wieku 16 lat mogłem podjąć treningi aikido… ale to już zupełnie inna historia.

Drogi czytelniku–internauto, dziękuję Ci za wytrwałość i doczytanie tego wpisu do końca. Może ktoś z twoich znajomych szuka takich treningów a może właśnie Ty? Zapraszam na moją platformę https://vod.ultimateaiki.com/  Wkrótce znajdą się tam także treningi dla dorosłych.

Z ukłonem

GK

Udostępnij ten artykuł

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Inne artykuły

Opublikowano: 4 września 2023

Nareszcie powrót na matę! Po 2 miesiącach przerwy, miło jest wrócić do stałych miejsc treningu. W tym sezonie otwieramy także nowe lokalizacje, szczegóły wkrótce. Większa świadomość Ruszyła nasza kampania reklamowa i w związku z tym mnóstwo osób kontaktuje się z nami. Cieszę się, że przekaz jaki niesie nasza (...)

Opublikowano: 30 września 2022

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które widzą moje filmy w internecie lub trenują w którejś z sekcji. Pytanie jest dość trudne. Ultimate Aiki definiuję jako styl aikido, ponieważ z tej sztuki walki wyrastam. *** W „dawnych czasach” czyli latach 80-tych i 90-tych ludzie trenowali karate, kung fu, (...)

Opublikowano: 11 stycznia 2021

Historia 1 Cztero może pięcioletni chłopiec idzie przez łąkę z psem. Ten pies to wielki kundel, ma na imię Ragis. Jest stary i zmęczony życiem. W pewnym momencie chłopiec łapie psa za ucho. Ragis gwałtownie atakuje. Chłopiec upada a zwierzę gryzie jego twarz. Chirurg stwierdził że oko nie (...)

Dołącz do nas na Facebooku!

Najnowsze informacje o Ultimate Aiki znajdziesz również na naszym profilu na Facebooku. Obserwuj nas, aby być zawsze na bieżąco!

Oglądaj nas na YouTube!