Kontakt:
Grzegorz Konecki
Grzegorz Konecki

Dlaczego nie zwykłe aikido?

Opublikowano: 30 listopada 2020
Ultimate Aiki

Charakterystyka tradycyjnego aikido:

 • Niezbyt szybki ruch.
 • Mnogość elementów w każdej technice.
 • Obrona tylko przed stylizowanymi „atakami”.
 • Brak nauczania uderzeń i kopnięć.
 • Statyczna, „wyczekująca” postawa ciała.
 • Brak zmienności dystansu.
 • Tradycyjny strój ograniczający poruszanie i uniemożliwiający walkę w parterze.
 • Rozbudowane działy technik wykonywanych w siadzie.
 • Nauczanie posługiwania się niepraktyczną bronią.
 • Wykonywanie ćwiczeń „czarodziejskich”.
 • Dogmatyczne podejście do aikido.

Rozwinięcie:

Ad 1.
Ruch jest płynny, często powolny. Brak „zrywów” charakterystycznych dla treningu walki.  W Ultimate Aiki ruch jest szybki, wejścia są gwałtowne, odpuszczamy sobie grację. Analogicznie jest w futbolu. Na boisku od piłkarza oczekuje się ostrej i skutecznej gry,  a nie popisów baletowych. Sztuka walki musi rozwijać „refleks” i wolę walki, a nie ospałość i lenistwo.

Ad 2.
Techniki rozbudowane do granic możliwości są awykonalne! Technika walki musi być krótka i stosunkowo prosta. W sytuacji walki, stres, zaskoczenie, niesprzyjające otoczenie, są czynnikami ograniczającymi możliwości obrony. W Ultimate Aiki pracujemy nad instynktownym wykonywaniem techniki.  Każda technika zbudowana jest następująco:

 1. Zbicie lub blok z jednoczesnym zadaniem ciosu pięścią lub łokciem. Ten element wytrąca przeciwnika z równowagi lub prowadzi do jego zamroczenia.
 2. Właściwa technika rzutu lub dźwigni.
 3. Ewentualna dźwignia końcowa, duszenie lub unieruchomienie.

W większości technik, pierwsza faza może być ostatnią. Nie jest możliwa samoobrona bez agresji czy siły! Kłamie każdy kto twierdzi inaczej! Wiedzą o tym wszyscy z MMA, boksu, Muay Thai, ale nie w tradycyjnym aikido!

Ad 3 i 4.
W tradycyjnym aikido atak to: chwyt za nadgarstek, chwyt dwiema dłońmi za przedramię, uderzenie krawędzią otwartej dłoni w czoło itp. Niestety takie właśnie widoki sprawiają, że ludzie MMA patrzą z politowaniem na wyczyny aikidoków. Spotykam ludzi sportów walki na co dzień i z nimi trenuję, zatem znam ich opinię. W Ultimate Aiki nauczamy elementów MMA, na które składają się: ciosy i poruszanie bokserskie, kopnięcia z Muay Thai, niektóre obalenia i unieruchomienia z BJJ.  Nauczamy pracy w gardzie oraz obron przed ciosami i kopnięciami.

Ad 5 i 6.
Postawa w tradycyjnym aikido jest uzależniona od stylu. Generalnie jednak, ustawianie nóg w jednej linii oraz brak obycia z boksem, przy braku gardy, jest niezwykle niebezpieczne. Wyczekiwanie na atak jest ryzykowne, zwłaszcza przy braku zrozumienia dystansu. Kto nie boksował, ten nie wie jaki jest dystans, z którego uderza bokser. Ktoś kto nigdy nie kopał i nie przyjmował kopnięć, nie zareaguje na kopnięcie i pozostanie bezradny. W Ultimate Aiki nie nastawiamy się na bierną obronę. Każdy ćwiczący musi umieć kopać i uderzać, w ten sposób poznaje zagrożenia. Czasem najlepszą obroną jest atak. Dlatego ważna jest umiejętność poruszania się w dobrym dystansie i umiejętność jego skracania i wydłużania.

Ad 7.
Hakama, czyli tradycyjne spodnie samurajskie, dodają malowniczości aikido, ale są „pętami” uniemożliwiającymi normalne poruszanie. W Ultimate Aiki trenujemy w gi (bluza i spodnie) lub w rashguardach, w zależności od typu treningu. Stroje takie są zbliżone do codziennego ubrania, co zwiększa realność treningu.

Ad. 8.
Suwari waza i hanmi hantachi to nie parter! To są techniki wywodzące się z tradycyjnego japońskiego poruszania w siadzie. Po co to robić? Przecież nawet w sushi barach siedzi się na krzesłach, a nie na podłodze! ?

Ad 9.
Broń w aikido czyli boken i jo. Z punktu widzenia samoobrony są to rzeczy niepraktyczne. Skąd wziąć w razie potrzeby 130 cm kij?! Poza tym w tradycyjnym aikido, mieczem (bokenem) atakuje się tylko z góry, ewentualnie pchnięciem na wprost. A co z atakami horyzontalnymi i po skosach? W Ultimate Aiki nauczamy walki palcatem/pałką teleskopową i nożem. Noszenie pałki teleskopowej jest dozwolone przez prawo. Uderzenia których uczę, są oparte na szermierce szablą wg sztuki krzyżowej rodziny Sieniawskich.  Nauczamy też walki nożem wg sycylijskiego stylu „ Santamaria”.  Na ulicy może przytrafić się atak nożownika, słyszymy o tym w mediach. Właśnie dlatego ważnym elementem w procesie treningowym Ultimate Aiki, jest poznanie technik walki krótkim kijem/pałką teleskopową i nożem. Należy pamiętać o tym, iż nawet dobra technicznie kobieta czy lżejszy mężczyzna nie poradzi sobie w walce z dużym i silnym przeciwnikiem. Mały bokser nie walczy w ringu z dużym pięściarzem! Aby zwiększyć swoje szanse, trzeba być przygotowanym wszechstronnie, także w posługiwaniu się w/w bronią. Kto nigdy nie musiał się bronić, może dalej żyć w świecie baśni i wierzyć, że obroni się wykorzystując siłę przeciwnika. Najgorsze jest jednak to, gdy „mistrz” świadomy zagrożeń, naucza idiotycznych technik i zachowań!

Ad 10.
W aikido swojego szczęścia szukają nierzadko różni szarlatani. Czasem całkiem normalni ludzie wykonują quasi religijne czynności czy ćwiczenia, rozwijające nie wiadomo co. Są to:  klaskanie, kręcenie się w kółko czy różne wygibasy. W Ultimate Aiki nie ma na to miejsca!

Ad 11.
Dogmaty, dogmaty…  Mistrz taki i taki był wielki, bo był wielki! Jak coś wymyślili Japończycy czy Chińczycy to tak być musi! Technika musi taka być, bo to jest tradycja! etc., etc.  Wybierając sztukę walki musimy określić, czy chcemy nauczyć się walki sportowej, samoobrony czy dalekowschodniego folkloru? Mnie nie interesuje ani bycie zawodnikiem sportowym ani japoński folklor. Opowieści i legendy są fajne, ale nie zmienią rzeczywistości. To że ktoś tam kiedyś pokonał kogoś nad brzegiem strumienia jest ciekawe, ale ludzie potrzebują dzisiaj dobrych i skutecznych rozwiązań. Ceremonie, tysiące ukłonów, zaklęcia i pomruki nie sprawią że obronisz się na ulicy. Jeśli chodzi o tradycję,  to jest mi bliska, ale polska tradycja. Zwłaszcza polska tradycja rycersko-szlachecka. To powinna być baza etyczna! Honor, prawdomówność, rycerskość. Te cechy należy propagować, a nie tradycję obcą nam kulturowo. Jesteśmy ludźmi Zachodu. Podkreślam ten fakt w naszym logotypie, w którym ludzkie sylwetki wpisane są w pomarańczowe koło – zachodzące Słońce.

Podsumowanie

Dziękuję za przeczytanie tego dość długiego tekstu. Moi uczniowie rozumieją moje intencje dlatego przy mnie trwają i stoją za mną tak jak w naszym symbolu. Tekst ten kieruję do osób, które widząc napis  „aikido”, a priori komentują: to jest „bullshitdo”, to nie jest realne, a co gdy uderzy bokser, a co gdy ktoś ma gaz itd. Nie uprawiamy zwykłego aikido! Trenujemy nowoczesny, zrekonstruowany styl, oparty na wschodnich i zachodnich sposobach walki, czyli Ultimate Aiki Aikido. Z kolei osoby, które trenują aikido, ale czują że dalej są bezbronne, zachęcam do podjęcia treningów wg mojej koncepcji.  „Kapłanów” tradycyjnego aikido, serdecznie pozdrawiam ?

P.S.
Jeśli się zgadzasz z powyższym, proszę udostępnij post.

Udostępnij ten artykuł

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Inne artykuły

Opublikowano: 4 września 2023

Nareszcie powrót na matę! Po 2 miesiącach przerwy, miło jest wrócić do stałych miejsc treningu. W tym sezonie otwieramy także nowe lokalizacje, szczegóły wkrótce. Większa świadomość Ruszyła nasza kampania reklamowa i w związku z tym mnóstwo osób kontaktuje się z nami. Cieszę się, że przekaz jaki niesie nasza (...)

Opublikowano: 22 marca 2023

Rok trudności Mamy prawie rok ograniczeń za sobą. Musieliśmy przystosować się do zupełnie innego sposobu zachowywania się. Część społeczeństwa żyje w obawie przed zachorowaniem a część w obawie, że ich życie nie wróci już do czasów sprzed wybuchu pandemii. Zmiany objęły nasz sposób uczenia się, pracy oraz spędzania (...)

Opublikowano: 30 września 2022

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które widzą moje filmy w internecie lub trenują w którejś z sekcji. Pytanie jest dość trudne. Ultimate Aiki definiuję jako styl aikido, ponieważ z tej sztuki walki wyrastam. *** W „dawnych czasach” czyli latach 80-tych i 90-tych ludzie trenowali karate, kung fu, (...)

Dołącz do nas na Facebooku!

Najnowsze informacje o Ultimate Aiki znajdziesz również na naszym profilu na Facebooku. Obserwuj nas, aby być zawsze na bieżąco!

Oglądaj nas na YouTube!